Опора тіла та рух. Опора тіла та рух план-конспект уроку з навколишнього світу (3 клас) на тему Основні поняття та визначення

Кисельова Світлана Павлівна, НОУ Школа «Ніка», м. Москва

вчитель початкових класів

Навколишній світ. (До підручника А.А. Плешакова, 3 клас)

Тема. Опора тіла та рух.

Цілі:

    познайомити із будовою тіла людини, виявити значення опорно-рухової системи та її функції;

    розвивати спостережливість, вміння аналізувати та робити висновки у ході практичної діяльності; розвивати монологічну мову, розширювати кругозір та збагачувати словниковий запас;

    прищеплювати інтерес до здорового способу життя; зміцнювати гігієнічні навички.

Обладнання:

    комп'ютер;

    пластилін; лялька (для лялькового театру); дзеркальце

    касета з музикою;

Література:

1. Єлкіна Н.В. Тарабаріна Т.І. Популярний посібник для батьків та педагогів. 1000 загадок. - Ярославль.: Академія розвитку. - 1996.

2. Максимова Т. В. Целоусова Т.Ю. Поурочні розробки з курсу «Світ довкола нас». - М.: ВАКО. - 2003.

3. Обухова Л.А., Лемяскіна Н.А. Школа докторів природи. М: ВАКО. - 2004.

4. Смирнова О.М. – Диференційований підхід у навчанні природознавства. - М.: Нова школа. - 1997.

5. Узорова О.В., Нефьодова Є.А. Усі предмети початкової школи у вікторинах. - М: АСТ-Астрель. - 2002.

6. Я йду на урок у початкову школу. Природознавство. Книжка для вчителя. - М.: Перше вересня. - 2000.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Перевірка домашнього завдання.

    Індивідуальне опитування. (картки для індивідуальної роботи).

    Фронтальне опитування:

В. – Яке значення має шкіра як орган дотику?

В. – Яку роль відіграє жир та піт, які виділяє шкіра?

П.- Як потрібно доглядати шкіру?

В. – Розкажи про першу допомогу при невеликих пораненнях шкіри, забитих місцях, опіках, обмороженнях?

    Актуалізація знань.

У. – Як ви вважаєте, чи може бути таке, щоб штани чи сукня могли самі стояти вертикально? (Ні)

У.- Щоб вони не лежали на підлозі, як ганчірка, їх треба на щось або на когось надіти.

У. – Подивіться на цю ганчіркову ляльку.

В. – Які частини тіла має?

О.- Голова, руки, тіло.

В. – Якщо ми її поставимо на стіл, чи стоятиме вона?

О.- Ні, тому що….

В. – А якщо я заберу руку з ляльки, що з нею станеться?

О. – Вона впаде, не стоятиме і т.п.

    Повідомлення теми та цілей уроку.

У. - Так би і людина була б безформною і негарною, якби у неї не було опори. На сьогоднішньому уроці ми говоритимемо про опору людини, дізнаємося, як вона називається, поговоримо про поставу, розучимо комплекс вправ.

    Вивчення нового матеріалу.

Практична робота (дослідження)

У. – Хлопці, давайте виконаємо практичну роботу.

Візьміть шматочок пластиліну, розімніть його і скачайте кульку. Потім з кульки зробіть "ковбаску", з "ковбаски" - колечко. Зробіть із «кільця» «монетку».

В. – Чи легко було працювати із пластиліном? Чому?

У. – Розгляньте пальці на руках. Промацайте кожен палець.

В. – Що відчули?

У. – Намагайтеся помацати свої руки, долоні.

В. – Що виявили?

Висновок: під шкірою знаходяться кістки.

В. – А що призводить кістки до руху?

О. – М'язи.

У. - Назвемо основні частини тіла людини.

О. – Голова, руки, ноги, тулуб.

У. – Ось у мене в руках лялька. Має руки, ноги, голову, тулуб. Я зараз поставлю її.

В. – Що з нею сталося?

О. – Вона впала, не стоїть, не тримається.

У. - Правильно. Вона не стоятиме, сидітиме, як би ми не намагалися.

- А чому?

О. – У неї немає опори.

У. - Правильно.

У. - Ще раз обмацайте пальцями лоб, потилицю, лікоть, коліно, руки.

В. – Що ви промацали?

О. – Щось тверде.

У. - Правильно. Це кістки. Вони дуже міцні. Кістки з'єднані один з одним і утворюють скелет.

В. – А наша лялька має?

О ні.

Давайте розглянемо скелет людини і виявимо його функцію.

В. - З яких кісток він складається? (Дивися підручник с. 141).

О. – Череп, лопатка, грудина, ребра, хребет, тазові кістки, кістки рук, кістки ніг.

У. – Скелет надає форму нашого тіла. А в нашої ляльки немає форми (стиснути в руці, згинати її).

У. – Давайте розглянемо докладніше скелет людини і виявимо її функції.

В. – Який важливий орган людини захищає череп від зовнішніх впливів?

О. - Головний мозок.

У. – найважливіший і ніжний орган нашого тіла. Кістки черепа нерухомі, крім однієї кістки – нижньої щелепи лицьової частини черепа. При їді або розмові вона піднімається, то опускається. Розкрийте рот кілька разів, тримаючись за обличчя.

Від черепа вздовж спини проходить хребет, що складається з окремих хребців. Вони захищають також важливий орган – це спинний мозок. До хребців прикріплюються ребра (12 ребер з одного боку та 12 з іншого боку). Хребет і грудна кістка разом утворюють грудну кленку, яка захищає …

В. – Які органи?

О. – Серце, легені.

У. - Правильно. Нижня частина хребта з'єднана з кістками тазу. СкелетРуки складається з багатьох кісток. Найбільша – плечова кістка. Всі кістки рук з'єднані один з одним рухомо за допомогою суглобів, тому рука може згинатися та розгинатися у багатьох місцях та здійснювати різноманітні рухи. Скелетноги також складається з багатьох кісток, найбільшою з яких є стегно. Кістки ніг з'єднані рухомо за допомогою суглобів, що дозволяє робити різні рухи.

ВИСНОВОК:

Кістки кістяка – це опора нашого тіла, основна функція – захищати внутрішні органи від пошкоджень.

М'ЯЗИ.

У. – Про худих людей кажуть: «У нього тільки шкіра та кістки».

В. – Чи може бути таке насправді?

О ні.

В. – Чому?

Помічник-консультант

Якби це було так, то людина не змогла б рухатися. Щоб бігати, ходити, піднімати вантажі і навіть моргати, людині потрібні м'язи . М'язи- Головні силачі. Вони прикріплюються до кістяка і змушують його рухатися. М'язи можуть скорочуватися чи розслаблятися. Коли м'яз скорочується, він діє кістку, як у важіль, і змушує кістку рухатися.

Помічник-консультант (Проводить практичне заняття)

Вправа 1

Спробуйте зігнути руку: при цьому м'яз, який згинає руку (згинач), скорочується, і кістка рухається. У цей час м'яз-розгинач розслаблюється.

Під шкірою щось рухається.

- Що це рухається?

О. – Це м'язи. М'язи нагадують маленьких мишенят, що бігають під шкірою. Ось чому слово "м'яз" дуже схоже на слово "миша". Воно походить від слова «миша», а м'язів – від латинського слова «мускулус», тобто. «мишеня».

М'язів дуже багато, вони різні. Кожна частина тіла має свої м'язи (м'язи). М'язи є на внутрішніх органах.

В. – Яку функцію виконують м'язи?

О. – М'язи допомагають нам рухатися, завдяки м'язам ми змінюємо міміку обличчя. За мімікою можна визначити чи людина чи сумний, грозен чи весел.

Вправа 2

Подивіться у дзеркало. Усміхніться. Посуньте брови, надайте похмурий вигляд.

- Що сталося з вашими м'язами? (Вони почали рухатися).

В.- Як ви думаєте, а хто керує нашими м'язами та скелетом?

О. – Ними керує – головний мозок.

ВИСНОВОК:

Основна функція м'язів – допомагають нам рухатися та керувати мімікою обличчя.

    Робота із підручником.

У. – Відкрийте підручник на сторінці 141.

Давайте прочитаємо статтю і дізнаємося, як керує мозок м'язами.

(Учні читають самостійно статтю).

У. – Ось як усе пов'язано в організмі.

У. – Іноді в людини бувають неприємності. То він забив руку, ногу, а іноді навіть може статися нещасний випадок – перелом руки, ноги або іншої частини тіла людини. Найчастіше це відбувається з необережності

В.- Що ж відбувається при забитому місці?

О. – Починає хворіти на забите місце.

В. - Яку першу допомогу треба надати при забитому місці?

О. – Накласти тугу пов'язку, холод і звернутися до лікаря.

В. – А при переломі кістки?

О. – Треба зафіксувати ногу, руку та звернутися до лікаря.

В. – Якими будуть дії лікаря?

О. – Зроблять рентген, накладуть гіпс, який дасть можливість перебувати нозі чи руці чи іншій частині тіла нерухомо до моменту одужання. Необхідний повний спокій, інакше кістка неправильно зростеться, її ламатимуть вже спеціально.

V. Фізкультурна пауза.

Вправи для постави.

Стоячи, поставте ноги разом, руки опущені, пряма спина. Зробіть спокійно вдих і видих, плавно підніміть руки нагору. Тримайте їх долонями один одному, пальці разом. Потягніться всім тілом. Витягаючись нагору, уявіть міцне, сильне деревце. Високий, стрункий ствол тягнеться до сонця. Організм, як деревце, наливається силою, бадьорістю, здоров'ям. Опустіть руки та розслабтеся. (виконують під музику).

    Постава людини.

У. – Пропоную провести конкурс на найкрасивішу та правильну посадку за партою.

– Як ви дізналися, яка посадка вважається правильною? Назвіть особливості такої посадки.

2. Розправлені плечі

3. Піднята голова.

Така людина виглядає стрункою, красивою.

У. – Вчені провели спостереження. Виявилося, що якщо людина низького зросту, але тримається прямо і вона, здається вищою. А ось високий, але сутулий – нижче.

В. – А як виглядає людина з поганою поставою?

У. – До того ж за поганої постави важче дихати, гірше працює серце та інші внутрішні органи. Постава виробляється з дитинства. Щоб виробити хорошу поставу, потрібно виконувати правила, багато з яких ти знаєш.

Вправа

Ходіть по кімнаті, поклавши на голову зошит чи маленьку книжку. У той момент, коли ваша постава виявиться неправильною, зошит упаде.

У. – У деяких дітей виникає порушення постави. Це захворювання називається сколіоз.Це означає, що деформовано хребет. Починається він, як правило, у 8-10 років. Лікується довго, іноді навіть у лікарні – роблять найскладнішу операцію.

Правила підтримки правильної постави.

    Зміцнюй м'язи тіла. (Спорт)

    Сиди за столом правильно, не горбись.

    Тяжкості носи в руках рівномірно.

    Краще ходити до школи з ранцем, ніж із портфелем.

    Спи на твердому ліжку.

У. – Особливо порушується постава у школі. Вчися правильно сидіти

У. – Отже. Щоб була правильна постава, що треба робити?

ВИСНОВОК:

Треба сидіти за партою рівно, спати на жорсткому ліжку, носити ранець і робити вправи для постави.

У. – Колись стародавні греки вирубали на камені: «Хочеш бути здоровим – бігай. Хочеш бути гарним – бігай. Хочеш бути розумним – бігай».

В. – Що дозволить вам бути здоровим?

О. – Виконання зарядки, зайняття спортом, фізичною працею.

У. – Чи є професії, для яких дуже важлива стрункість, сила, спритність, витривалість? Назви їх.

О. – Це військові, балерини, спортсмени.

Домашнє завданняс. 141 – 144, завдання у робочому зошиті (до підручника А.А. Плешакова)

    Підсумок уроку.

В. – З яких частин складається кістяк людини?

- Яку функцію виконують м'язи?

ТЕСТ

    Яка роль кістяка людини?

а) скорочуючись і розслабляючись, скелет приводить у рух м'язи;

б) лякати на ніч дітей

в) кістяк є опорою тіла;

    Назви орган, розташований усередині черепа.

а) нирки;

б) головний мозок;

в) шлунок.

    Від чого залежить постава людини?

а) від скелета та м'язів;

б) від зв'язок та сухожилля;

в) від хрящів та кісток.

(Перевірка тесту на комп'ютері)

Під шкірою людини знаходяться кістки та м'язи. Кістки складають скелет. Його значення дуже велике: він є опорою тіла, і навіть захищає внутрішні органи від ушкоджень. Наприклад, кістки голови захищають головний мозок, а кістки хребта (рис. 3) – спинний мозок, який знаходиться усередині хребта.

Ми не могли б рухатися, якби ми не мали м'язів. М'язи прикріплюються до кісток. Скорочуючись і розслабляючись, м'язи рухають кістки, а значить, і наше тіло. Це відбувається за командою мозку.

Скелет та м'язи утворюють опорно-рухову систему. Головна її роль - забезпечення опори та руху організму.

  • Прочитай текст. Використовуй отриману інформацію при характеристиці опорно-рухової системи.

У скелеті дорослої людини понад 200 кісток.

У тілі людини 650 м'язів. 200 з них використовуються при ходьбі, 43 – для того, щоб наморщити лоб, 17 – для того, щоб усміхнутися.

Прочитайте текст "Постава". Знайдіть у ньому правила вироблення хорошої постави. Виконайте вправи за цими правилами.

Постава

Від скелета та м'язів залежить постава людини. Людина з гарною, правильною поставою пряма спина, розправлені плечі, піднята голова. Така людина виглядає стрункою, красивою. Зовсім інакше виглядає людина з поганою поставою. До того ж людині з поганою поставою важче дихати, у неї гірше працюють серце та інші внутрішні органи.

Постава виробляється у дитинстві.

Сиди завжди прямо, голову лише трохи нахиляй вперед. Відстань між грудьми та столом має дорівнювати ширині долоні. Спирайся на спинку стільця. Руки клади на стіл вільно, не спирайся на них. Ноги став на підлогу всією ступнею. Відчувши втому, зміни позу, виконай кілька вправ сидячи або вставши зі свого місця.

При ходьбі тримайся прямо, не турбуйся. Якщо несеш щось важке, розподіли вантаж рівномірно обидві руки. Коли це неможливо, неси його то в одній руці, то в іншій. Не можна спати на ліжку, що сильно прогинається. Ліжко має бути рівним, не дуже м'яким.

Хорошої постави ніколи не буде у того, хто має слабкі м'язи. Адже саме м'язи підтримують і спину, і плечі, і голову. А м'язи будуть міцними у того, хто займається фізичною працею, фізкультурою. Хлопці, у яких постава зіпсована, можуть виправити. Для цього потрібно займатися лікувальною фізкультурою.

Обговоримо

  1. Розглянь фотографії. Чи правильно сидить дівчинка? Які правила посадки за столом вона порушила?
  1. Які м'язи (тулуби, рук, ніг) розвиваються при бігу, плаванні, грі у м'яч?

Перевір себе

  1. З яких частин складається кістяк людини? Яке значення має?
  2. Яке значення мають для людини м'язи? Як вони працюють?
  3. Чому важлива правильна постава?
  4. Як виробити правильну поставу?

Завдання для домашньої роботи

  1. Запиши до словничка: скелет, м'язи, опорно-рухова система, постава.
  2. Запам'ятай, як треба виробляти правильну поставу, і виконуй ці правила. Попроси дорослих простежити за твоєю поставою. Не ображайся на зауваження.

На наступному уроці

Дізнаємося про різноманітність поживних речовин, про будову і роботу травної системи. Вчимося правильно харчуватися.

Влаштуйте з хлопцями змагання, хто назве більше продуктів рослинного та тваринного походження. Згадай, що ти знаєш про вітаміни.

План конспект уроку з предмету Людина та світ у 3 класі

Тема уроку: Опора тіла та рух

Цілі уроку:

— формувати уявлення про кісткову та м'язову системи людини, будову скелета людини, значення скелета та м'язів для організму;

- сприяти усвідомленню учнями ролі фізкультури та спорту для зміцнення м'язів та скелета, збереження правильної постави, виховання потреби у заняттях фізичною культурою, підтримці правильної постави;

- Розвивати логічне мислення, увагу, вміння працювати з текстом - знаходити необхідні дані, відповіді на питання.

Обладнання:таблиці «Скелет людини», «М'язи», роздатковий матеріал із зображенням скелета та м'язів людини, картки із завданнями.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Перевірка домашнього завдання

Пометодика «Взаємоперевірка»

Учні у парах виконують письмові завдання.

1. Назви літери з правильною відповіддю. Шкіра виконує функції:

А) захищає від холоду та спеки, мікробів;

Б) запобігає пошкодженню внутрішніх органів;

В) є органом нюху;

2. Закінчіть речення.

Шкіра дозволяє згинатися пальцям, рукам, ногам, бо вона …

Шкіра пружна, еластична тому, що змащується.

У шкірі є пори, тому через шкіру ми …

3. Продовж перелічене.

Щоб утримувати шкіру в чистоті, потрібно:

– щодня приймати душ;

- 1 - 2 рази на тиждень митися з мочалкою та милом;

- мити руки …

Після виконання завдань учні обмінюються роботами у парах та перевіряють їх. Правильно виконані завдання відзначаються знаком "+", неправильно - знаком "-", якщо сумніваються у правильності - ставлять знаки "+ -".

3. Вивчення нового матеріалу

Демонстрація різноманітних видів рухів – танцювальних, фізкультурних протягом 1 – 2 хвилин. (Учні повторюють)

Після цього вчитель звертає увагу до слова, написані на дошці: «Рух – це життя».

— Поясніть зміст цих слів.

— Які органи у вашому організмі допомагають здійснювати рухи?

Після отримання відповідей учнів, вчитель уточнює сказане та пропонує розглянути малюнок скелета.

— Назвіть частини скелета на малюнку.

— А тепер намацайте частини кістяка на своєму організмі: грудну клітку, кістки рук, ніг.

- Згинайте руки. Чому це можна зробити? (Кістки рук, ніг з'єднані рухомо за допомогою суглобів)

— Ми вже знаємо, що боронить череп. А що захищає грудна клітка?

— Отже, зробимо висновок, яку роль виконує скелет у організмі (захищає внутрішні органи від ушкоджень).

— Давайте подумаємо, що було б, якби не було скелета? Чи може костюм, наприклад, стояти сам без людини? Ні. Звідси зробіть висновок, чим є скелет для людини?

Під час бесіди на дошці стане запис:

Скелет

Захищає внутрішні органи

- У дитини 270 кісток, а у дорослих 206. З роками деякі кістки зростаються в одну. Після 40 років людина починає «рости вниз». Кожні 10 років зростання зменшується на 1 см. причина цього – висихання хрящів у суглобах та хребті. Кістка за міцністю перевершує навіть граніт. Її пружність вище навіть ніж у дуба, а вага – легша за метал. Щоб кістки були міцними, їм потрібна їжа, багата на кальцій. Кальцію багато в молоці, сирі, сирі, морській рибі. Дуже потрібно кісткам і сонце. Під його впливом утворюється вітамін Д. З його допомогою краще засвоюються речовини, необхідні кісткам.

Фізкультхвилинка:

Ми трохи відпочинемо.

Встанемо, глибоко зітхнемо.

Руки убік, вперед,

На узліссі зайчика чекає. (Діти виконують рухи)

Зайчик стрибав під кущем,

Запрошуючи нас до свого дому. (Стригають тихенько на одній нозі, потім на іншій і на двох одразу.)

Руки вниз, на пояс, вгору,

Тікаємо ми від усіх. (Біг на місці.)

- Помацайте руку у верхній частині її, а потім стисніть кулак, зігніть руку і знову помацайте. Що помітили?

- Що знаходиться під шкірою на кістках?

- Розгляньте малюнки в підручнику на стор.

- Що відбувається з м'язами при згині руки?

— Яку роботу в нашому організмі виконують м'язи? Щоб відповісти на це питання, уявімо, що у людини немає м'язів. Що з ним тоді станеться?

Після можливих відповідей учнів, учитель пропонує прочитати про це у підручнику.

Читання статті та відповіді на запитання після неї.

— Без м'язів людина жахливо схудне і від неї залишиться, як кажуть «шкіра та кістки» тому, що м'язи становлять майже половину маси тіла. Без м'язів людина не тільки не змогла б здійснювати жодних рухів, вона не змогла б дихати, приймати їжу. Без них не тектиме кров по судинах у нашому тілі, і не працюватиме серце. Помацайте, що ми відчуваємо під шкірою обличчя? Без м'язів обличчя ми не змогли посміхатися, дивуватися, розкривати рота… Всі рухи нашого тіла відбуваються завдяки м'язам.

— Що ж треба робити, щоб наші м'язи були сильними, витривалими, швидкими?

Наступний етап уроку – з'ясування, що таке постава, правильна постава, чому потрібно стежити за поставою .

Вчитель просить вийти двох учнів і пройти їх по класу, стежачи за своєю поставою під час ходьби.

— Інші учні оцінюють правильність постави. Допоможе зробити це текст підручника на сторінці … (перший абзац).

— Знайдіть у тексті та прочитайте, як виглядає людина з правильною поставою?

— Що є ознакою неправильної постави?

— Знайдіть у тексті і прочитайте, чому потрібно дотримуватися правильної постави?

— Покажіть, як правильно сидіти за партою.

— Щоб перевірити, чи правильно ви виконали завдання, розгляньте малюнки у підручнику на стор. …, зробіть висновки.

— Прочитайте у підручнику на стор. …, як правильно сидіти за партою під час слухання вчителя, під час листа.

— Покажіть, як ви зрозуміли текст.

Після виконання дій учнями, учні пояснюють, чому лікті обох рук повинні лежати на столі, чому не можна спиратися на груди стіл і т.п.

Вчителю корисно показати школярам, ​​як доцільно міняти позу за партою при втомі, і навіть кілька гімнастичних вправ.

— Як ви носите ранець до школи?

Вчитель пояснює, чому не можна носити ранець та інші тяжкості в одній руці.

— Чи знаєте ви правила зміцнення м'язів? Секрети тренування м'язів заховані чаклуном у зашифрованих листах. Бажаєте їх прочитати? Але треба знати секретний код, щоб їх прочитати.

Вчитель роздає картки з листами кожної пари учнів.

Завдання на картках:

(Користу приносять не всякі вправи, а лише ті, які вимагають від тебе певного зусилля та праці)

(Відмінними тренуваннями можуть стати допомога батькам по дому, робота на садовій ділянці)

(Кожен вид фізичних вправ розвиває тільки одну якість. Щоб розвивати всі якості, потрібно займатися всім потроху.)

— То бокс, біг, фехтування розвивають швидкість. Тягання ядра, важка атлетика розвиває силу. Плавання, біг на довгі дистанції, ходьба на лижах розвиває витривалість.

(Тренувати м'язи потрібно регулярно, краще 4-5 разів на тиждень).

4. Підбиття підсумків

- Що нового сьогодні дізналися на уроці?

— Чого навчилися?

— Що потрібно робити для того, щоби виробити хорошу поставу?

— Що запишемо на аркуші «Абетка здоров'я»?

Відкривається наступна пелюстка: заняття фізкультурою, спортом, фізичною працею.

1. Підпиши зображені на малюнку частини опорно-рухової системи людини.

2. Використовуючи інформацію з підручника, впиши цифрові дані у текст.

Скелет та м'язи

Опорно-рухова система складається з скелета та м'язів. У скелеті людини більше 200 кісток. Кількість різних м'язів у тілі людини ще більше: 650 . При ходьбі використовується 200 м'язів. Для того, щоб наморщити лоб, нам потрібно 43 м'язи, а для того, щоб усміхнутися, - 17 м'язів.

3. Папа Сергія та Наді намалював для вас ці умовні знаки. Розкажи з їх допомогою, як виробити правильну поставу.

Відзнач (зафарбуй кружок), які правила ти виконуєш.

  • Якщо сидиш за столом, спину треба тримати прямо, а ноги повинні бути зігнуті під прямим кутом.
  • Речі краще носити у рюкзаку на спині.
  • Якщо треба щось нести в руках, краще розподіляти навантаження порівну на кожну руку, щоб хребет не нахилявся в будь-який бік.
  • Потрібно регулярно робити зарядку та виконувати вправи для тренування спини.
  • Врятувати треба на рівному не надто м'якому ліжку, а під голову підкладати невелику подушку.

4. Використовуючи додаткову літературу, Інтернет, підбери та запиши цікаві відомості про спортсменів та інших людей, у яких особливо розвинені сила, спритність, витривалість.

Лариса Латиніна - знаменита гімнастка та дев'ятиразова чемпіонка світу

Лариса Латиніна народилася 27 грудня 1934 року у місті Херсон. Одна з найтитулованіших спортсменок світу. Вона здобула 18 олімпійських медалей (9 золотих, 5 срібних та 4 бронзових), 14 медалей на чемпіонатах світу (9 золотих, 4 срібних та 1 бронзову) та 14 медалей на чемпіонатах Європи (7 золотих, 6 срібних та 1 бронзова).

Спочатку вона почала займатись у хореографічній студії, а потім, починаючи з п'ятого класу, перейшла до секції спортивної гімнастики. До закінчення дев'ятого класу Лариса Латиніна отримала розряд майстра спорту СРСР і незабаром виступила на Всесвітньому фестивалі молоді та студентів у Бухаресті. Її перший міжнародний виступ виявився дуже вдалим — спортсменка здобула золоту медаль.

Далі одні змагання почали змінювалися іншими: чемпіонат світу у Римі 1954 року, олімпіада у Мельбурні 1956 року, чемпіонат Європи у Бухаресті 1957 року, чемпіонат світу у Москві 1958 року, олімпіада у Римі 1960 року, чемпіонат Європи у Лейпцизі 1 Празі 1962, олімпіада в Токіо 1964, чемпіонат Європи в Софії 1965, чемпіонат світу в Дортмунді 1966 і безліч інших важливих стартів.

Після закінчення спортивної кар'єри Лариса Латиніна довго працювала тренером жіночої збірної СРСР зі спортивної гімнастики та виховала багато нових золотих призерів літніх олімпіад. Вона і зараз бере активну участь у роботі Російської асоціації олімпійських чемпіонів та входить до складу журі змагань зі спортивних танців.

Розкажи, хотілося б тобі брати приклад із когось із цих людей